Μαρία Κοσμίδου
Η απειράριθμος των Αρχόντων χορεία του Βαρθολομαίου
26 Ιούλ 2022
Γράφει η Μαρία Κοσμίδου
αρθρογραφεί για katanixi.gr
Άρχοντες λαών συνήχθησαν κατά του Κυρίου και κατά του Χριστού αυτού…
Επιμέλεια σύνταξης: katanixi.gr
Προ ολίγων ημερών, ο οικουμενικός πατριάρχης κ. Βαρθολομαίος επισκέφθηκε τα Ιωάννινα. Τελευταίος σταθμός της επίσκεψής του, πριν αναχωρήσει για την Κωνσταντινούπολη, ήταν το Μέτσοβο.
Στον ιερό ναό Αγίας Παρασκευής Μετσόβου, απένειμε το οφφίκιο του Άρχοντος Ιερομνήμονος της Αγίας του Χριστού Μεγάλης Εκκλησίας, στον Ομότιμο Καθηγητή της Θεολογικής Σχολής Α.Π.Θ. κ. Μιχαήλ Τρίτο. Ο κ. Βαρθολομαίος, συνεχάρη το νέο Άρχοντα ο οποίος κατάγεται από την περιοχή και στη συνέχεια αναφέρθηκε στη σπουδαία ακαδημαϊκή πορεία και την πολυδιάστατη προσφορά του.
Είναι πράγματι σπουδαίο το έργο του Καθηγητού Μιχαήλ Τρίτου, σε ερευνητικό και θεολογικό επίπεδο. Στο πρόσωπό του αναφέρθηκε ο π. Θεόδωρος Ζήσης, με αφορμή την σπουδαία ομιλία του με θέμα “Εξελίξεις στην ψευδομακεδονική Εκκλησία των Σκοπίων”. Η ομιλία πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια της σειράς εκδηλώσεων «ΟΡΘΟΔΟΞΗ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ» την Τετάρτη 25 Μαΐου 2022, στην αίθουσα “Ορθοδοξία” του Ορθόδοξου Χριστιανικού Συλλόγου “Άγιος Ιωσήφ ο Ησυχαστής” και είχε πολύ μεγάλη απήχηση.
Όπως μας είπε ο π. Θεόδωρος Ζήσης, ο Μ. Τρίτος, είναι ένας εκ των κατ’ εξοχήν ειδικών στην ιστορία των Σλαβικών Εκκλησιών. Μάλιστα, τον Φεβρουάριο του τρέχοντος έτους, πριν την αναγνώριση της σχισματικής εκκλησίας των Σκοπίων από τον οικουμενικό πατριάρχη, δημοσιεύτηκαν κείμενα του κ. Τρίτου, σχετικά με το πρόβλημα αυτό. Εκεί, ο Καθηγητής, διαπίστωνε τη μεγάλη κινητικότητα στο θέμα της επιλύσεως του εκκλησιαστικού προβλήματος των Σκοπίων. Έκανε μια ενημερωτική αναφορά στην ιστορία του προβλήματος, τις προηγούμενες άκαρπες προσπάθειες επίλυσης καθώς επίσης και κάποιες προτάσεις. Επισημαίνει ότι το κράτος των Σκοπίων κατευθύνει την σχισματική εκκλησία και την ενισχύει ποικιλότροπα. Στις προτάσεις του για το πώς θα μπορούσε να λυθεί το πρόβλημα, ο κ. Τρίτος, ήταν σαφής:
1) το επίσημο κράτος των Σκοπίων να μη χρησιμοποιεί την εκκλησία ως κρατική υπηρεσία και μέσο διεκπαιρέωσης εθνικών σκοπιμοτήτων
2) η σχισματική εκκλησία να αναγνωρίσει ως αντικανονικές τις ενέργειές της απο το 1958 μέχρι σήμερα και να ζητήσει συγνώμη από τη Μητέρα Εκκλησία της Σερβίας για όσα άτοπα και αντικανονικά έπραξε σε βάρος της
3) να δεχθεί την ονομασία “Αχρίδος” και όχι ¨Μακεδονίας” και να τακτοποιηθούν οι τρεις επίσκοποι και
4) το Οικουμενικό Πατριαρχείο να μην προβεί σε οποιαδήποτε ενέργεια χορήγησης αυτοκεφάλου στη συγκεκριμένη εκκλησία χωρίς τη σύμφωνη γνώμη της Μητρός Εκκλησίας που στην προκειμένη περίπτωση είναι η Εκκλησία της Σερβίας.
Αυτά πρότεινε, αρχάς Φεβρουαρίου ο Καθηγητής Τρίτος, αλλά μετά υπαναχώρησε… Οπότε προκύπτει το εύλογο ερώτημα: Μήπως οι τιμές τελικά είναι το ηθικό αντίβαρο – αντάλλαγμα στην αλλαγή στάσης ενός ακαδημαϊκού;
Κάνε ἐγγραφή στό νέο κανάλι τῆς Κατάνυξης τοῦ Youtube πατώντας ἐδῶ: https://bit.ly/2WldGra
Δείτε σχετικά:
– Τιμούν ή χρησιμοποιούν την εορτή του Αγίου Παϊσίου;
– Ο Πατριάρχης στην Εβραϊκή Συναγωγή των Ιωαννίνων