Επικαιρότητα
Φταίει ο δαίμων του “τυπογραφείου” στην Αρχιεπισκοπή Αυστραλίας;
14 Μαρ 2024
Η Τσικνοπέμπτη είναι μια αφορμή για συνάθροιση, για παρέα, για να “αποκρέψουμε”. Εορτή δεν είναι, και για να έχει αξία θα πρέπει να ακολουθεί… νηστεία
Επιμέλεια σύνταξης: katanixi.gr
Είναι άλλο ένα φαινόμενο της εποχής η ισοπέδωση κάποιων εθίμων, παραμερίζοντας ή εξαφανίζοντας ολότελα το νόημα τους.
Η Αποκριά λοιπόν είναι η τελευταία μέρα που τρώμε κρέας. Ακολουθεί η Τυρινή εβδομάδα που καταλύει τυριά, γάλα, αυγά και ψάρια, και από την Καθαρά Δευτέρα αρχίζει η Αγία και Μεγάλη Τεσσαρακοστή κατά την οποία η νηστεία είναι πιο αυστηρή.
Δυστυχώς όμως, αυτή την περίοδο το καρναβαλικό πνεύμα ανδρώνεται και η Τσικνοπέμπτη γίνεται το πλατύσκαλο των δαιμονικών καρναβαλικών εκδηλώσεων που κορυφώνονται τις δύο επόμενες Κυριακές.
Η είδηση με τίτλο: “Η Νεολαία της Αρχιεπισκοπικής Περιφέρειας Northcote εόρτασε την Τσικνοπέμπτη” από τον επίσημο διαδικτυακό τόπο της Αρχιεπισκοπής Αυστραλίας προξενεί αλγεινή εντύπωση.
Επειδή δεν πρόκειται για κάποια ορθόδοξη εορτή, η επιλογή της περιγραφής θα έπρεπε να είναι πιο προσεκτική, γιατί ο διάβολος κρύβεται στις λεπτομέρειες.
Έτσι αμβλύνεται το ορθόδοξο αισθητήριο της ομογένειας και ο ιερός και μυστηριακός χαρακτήρας των θρησκευτικών εορτών μπερδεύεται με φολκλορικά δρώμενα και παραδοσιακά έθιμα.
Καλή Μετάνοια!
Καλή Σαρακοστή!
Κάνε ἐγγραφή στό νέο κανάλι τῆς Κατάνυξης τοῦ Youtube πατώντας ἐδῶ: ΚΑΤΑΝΙΧI