Μαρία Κοσμίδου
Ψευτοπατριώτες, ψευτομακεδονομάχοι και ψευδεπισκόποι
15 Σεπ 2022
Γράφει η Μαρία Κοσμίδου
αρθρογραφεί για katanixi.gr
Φλογεροί λόγοι όπως του αγίου Επισκόπου Αυγουστίνου Καντιώτη, που ξεσήκωναν τον λαό είναι μόνο για κάτι ακραίους, κάτι τρελούς…
Επιμέλεια σύνταξης: katanixi.gr
Στην πανήγυρη της Ι.Μονής Γενεθλίου της Θεοτόκου, στη Δαδιά του ακριτικού μας Έβρου, συμμετείχε πλήθος κληρικών, πολιτικών προσώπων, αξιωματικών των ενόπλων δυνάμεων και των σωμάτων ασφαλείας και εκατοντάδες λαϊκοί. Φέτος, κατόπιν προσκλήσεως του οικείου Μητροπολίτου Διδυμοτείχου, Ορεστιάδος και Σουφλίου κ. Δαμασκηνού, στις λατρευτικές εκδηλώσεις, συμμετείχε και ο Μητροπολίτης Στρωμνίτσης κ. Ναούμ.
Ο κ. Ναούμ είναι επίσκοπος της ψευδομακεδονικής εκκλησίας των Σκοπίων, την οποία ο κ. Βαρθολομαίος για τα μάτια των Ελλήνων ονόμασε Αρχιεπισκοπή Αχρίδος. Όλος ο υπόλοιπος κόσμος και ειδικά οι βόρειοι γείτονές μας, την ονομάζουν “Μακεδονική Εκκλησία”. Το ερώτημα είναι πώς γίνεται οι εν Ελλάδι Ιεράρχες και τα μέσα ενημέρωσης, να επιμένουν, να λένε και να γράφουν, ότι η ευχαριστιακή κοινωνία με την Αρχιεπισκοπή Αχρίδος αποκαταστάθηκε από το Οικουμενικό Πατριαρχείο προ ολίγων μηνών;
Ούτε τυφλοί είμαστε, ούτε κουφοί. Διαβάζουμε ειδήσεις, ακούμε δηλώσεις. Όλοι χρησιμοποιούν τον όρο “Μακεδονική Εκκλησία”. Δεν ενοχλείται κανείς; Αλλά ποιος να ενοχληθεί; Ακόμα και το Υπουργείο Εξωτερικών της Ελλάδας, έστειλε τον απαράδεκτο χαιρετισμό προς τα Σκόπια: “καλή ημέρα ανεξαρτησίας Βόρεια Μακεδονία”.
Για τους δε Μακεδόνες Ιεράρχες και τους συν αυτοίς, όσο και να γράφουμε για τη σκανδαλιστική σιωπή τους, αυτοί δε νιώθουν τίποτα. Κι αν είναι ψευδεπίσκοποι κι αν είναι ψευδοπατριώτες και ψευδομακεδονομάχοι, ποιος νοιάζεται; Φλογεροί λόγοι όπως του αγίου Επισκόπου Αυγουστίνου Καντιώτη, είναι μόνο για κάτι ακραίους, τρελούς που ακόμα πιστεύουν και αγωνίζονται για τον Χριστό και την Πατρίδα, λένε.
Οι σημερινοί ιεράρχες είναι κυρίως διπλωμάτες-επίσκοποι. Αρκεί να έχουν καλές σχέσεις με την εκάστοτε Κυβέρνηση και κυρίως με το Φανάρι. Τουτέστιν, καριερίστες …
Κάνε ἐγγραφή στό νέο κανάλι τῆς Κατάνυξης τοῦ Youtube πατώντας ἐδῶ: https://bit.ly/2WldGra
Δείτε σχετικά:
– Εξελίξεις στην ψευδομακεδονική Εκκλησία των Σκοπίων – Μέρος Β’ (ΚΕΙΜΕΝΟ)
– Η Ι.Μ. Θεσσαλονίκης Δούρειος Ίππος της Ψευδομακεδονικής Εκκλησίας των Σκοπίων